Opublikowano 2019-10-09 10:42:32

Złotowska Noc Zawodowców

Kliknij, aby powiększyć plakat
Kliknij, aby powiększyć plakat

Za nami Noc Zawodowców 2019 Edycja 2.0 w Złotowie i Ratajach.

                To już druga edycja tego wydarzenia w Wielkopolsce. Równolegle odbyła się ona 04.10.2019 r.
w 13 miastach województwa. Patronat nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Pan Marek Woźniak. Wydarzenie ma na celu promowanie wśród młodzieży kształcenia zawodowego i dualnego, zapoznanie młodzieży z ofertą kształcenia zawodowego w regionie, umożliwienie bezpośredniego kontaktu  z nauczycielami przedmiotów zawodowych oraz pracodawcami, poszerzenie wiedzy z zakresu doradztwa zawodowego i budowania kariery edukacyjno-zawodowej.

Szkołę Podstawową nr 3 w Złotowie odwiedziło ponad 400 uczniów z powiatu złotowskiego,
a także rodzice ze swoimi dziećmi. Zaproszonych gości oraz młodzież powitała Dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile Pani Ewa Krupka-Zaręba - organizator wydarzenia -  oraz Wiceburmistrz Miasta Złotowa Pani Małgorzata Chołodowska. Obecny był również Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki w UMWW w Poznaniu Pan Czesław Kruczek.

Imprezę rozpoczął dynamiczny pokaz karate zaprezentowany przez Klub Karate Tradycyjnego Shoto w Pile jako przykład pasji i sukcesu zawodowego. Pozostali Partnerzy – pracodawcy, rzemieślnicy prezentowali się w Strefie Przedsiębiorców. Młodzież mogła bezpośrednio porozmawiać
z przedstawicielami firm, poznać warsztat ich pracy, kompetencje i umiejętności przez nich oczekiwane oraz zapotrzebowanie na pracowników w danym zawodzie.

Podczas kolejnej części - konkursowej - odbywały się grupowe potyczki i rozgrywki indywidualne. Młodzież wykazywała się umiejętnościami zręcznościowymi wcielając się w role: krawca, cukiernika, florysty i fryzjera w konkursie „Spróbuj być zawodowcem”. Efekty ich kreatywnych prac prezentują zdjęcia. Wybraliśmy także „Mistrza sortowania” w grze o tej samej nazwie pokazując, że bycie zawodowcem jest EKO. Uczestnicy tej zabawy sortowali śmieci - odpady z pracy zawodowców.
W konkursie plastycznym zgłoszonych wcześniej zespołów ze szkół podstawowych pn. „Stwórz hasło
i logo Ekozawodowca” uczniowie wykonali plakaty, które nawiązują do trendu eko, wpisującego się w tak ważną dla naszego społeczeństwa ideę dbania o środowisko. Jak widać bycie eko ma swoje odbicie
w pracy zawodowców. Konkurs zostanie rozstrzygnięty wkrótce.

W dalszej części uczniowie wędrowali po salach warsztatowych gdzie poznawali kierunki kształcenia szkół branżowych, technicznych i policealnych.

Łącznie w Złotowie zaprezentowano 32 zawody w przeprowadzonych 53 warsztatach zawodowych.

Zawody z jakimi zapoznawała się młodzież to:

technik elektryk, technik elektronik,  technik mechatronik, technik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik i mechanik pojazdów samochodowych, technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik ekonomista, technik handlowiec, technik fotografii i multimediów, technik reklamy, cukiernik, ogrodnik, florysta, technik usług kosmetycznych, technik BHP, krawiec, hafciarka, kaletnik, rymarz, rzeźbiarz w drewnie, malarz, technik leśnik, drwal, pilarz,  ślusarz, operator CNC, operator obrabiarek skrawających, tokarz, spawacz, instruktor sportów walki oraz w LO mundurowym – kierunek bezpieczeństwo narodowe.

Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Złotowie udzielała indywidualnych konsultacji z doradztwa zawodowego. Ponadto doradcy zawodowi Poradni i CWRKDiZ w Pile przeprowadzili 9 grupowych warsztatów z doradztwa zawodowego i planowania kariery.

Na koniec tych wszystkich działań, na placu Szkoły, naszą Noc wzbogacił ponownie pokaz laserowy niezawodnej grupy Visual Sensation Laser Shows & Technologies Jarosław Nadolny.

 

 

Dziękujemy serdecznie Miastu Złotów, Burmistrzowi Miasta Złotów Adamowi Pulitowi
i Wiceburmistrz Małgorzacie Chołodowskiej, bez których to wydarzenie nie miałoby miejsca.

Dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 3 w Złotowie oraz jej uczniom, gronu pedagogicznemu i pracownikom, wszystkim współorganizatorom, uczestnikom oraz zaproszonym gościom. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za zaangażowanie sił, czasu, chęci i dobrej woli do tego, aby to wydarzenie odbyło się w takiej formie.

Wyrażamy nadzieję, że tegoroczna Noc Zawodowców 2019 Edycja 2.0 będzie dla młodzieży, wybierającej wkrótce dalszą drogę edukacyjno-zawodową, pozytywnym impulsem do zastanowienia
i konstruktywnych przemyśleń -  jaki kierunek dalszej edukacji wybrać i jak odnaleźć się na lokalnym rynku pracy.


Szkoły prezentujące zawody i kierunki kształcenia podczas Nocy w Złotowie to:

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Złotowie

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie

Wielkopolskie Samorządowe Centrum Edukacji i Terapii w Starej Łubiance

Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  w Złotowie.


W Strefie Przedsiębiorców byli z nami:

1. ROMB S.A. - Firma z tradycjami Złotów

2. Pol-Soft sp. z o.o., Złotów

3. Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Piła

4. Nadleśnictwo Złotów, Regionalny Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Zwierzyniec”

5. PILOT RYMARSTWO KALETNICTWO ARTYSTYCZNE I UŻYTKOWE, Robert Łobodziński, Krajenka

6. Eligiusz Pawłowski, rzeźbiarz w drewnie, malarz, artysta

7. Usługi krawiecko–hafciarskie LuLu Aleksandra Klityńska

8. Klub Karate Tradycyjnego "Shoto"

Muzyczne tło Strefy Przedsiębiorców zapewniła muzyka firmy Victor 11, będącej jednocześnie sponsorem nagród podczas wydarzenia.

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner