Opublikowano 2019-11-21 12:41:08

Złotów na rowerach

Złotów na rowerach - zdjęcie

Europejski Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września. W tym roku w Złotowie dzień ten uczciliśmy trochę wcześniej, bo w piątek 20 września.

Dzień bez Samochodu swoimi korzeniami sięga początków lat 90. tych ubiegłego wieku i ma wspomóc proekologiczne idee oraz zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach.

W Złotowie tegoroczna edycja ruszyła pod hasłem „Zakręcony Złotów”. Tego dnia staraliśmy się zmienić nawyki i zamienić cztery kółka na rower, wózek, rolki, wrotki, hulajnogę albo własne nogi.

Dobre praktyki trzeba uskuteczniać skoro świt, dlatego jeszcze przed 7 rano pracownicy Urzędu Miejskiego w Złotowie z Burmistrzem Adamem Pulitem na czele oraz chętnymi mieszkańcami wyruszyli na rowerach spod Zagrody Krajeńskiej wzdłuż Promenady. Jesienne, poranne powietrze szybko obudziło wszystkich niewyspanych!

Rowerowa kolumna skierowała się przez miasto, mijając śpieszących do pracy mieszkańców, w kierunku stacji PKP, gdzie już czekał Starosta Złotowski, Ryszard Goławski wraz z pracownikami, którzy tego dnia zdecydowali się na dojazd do pracy pociągiem. Adam Pulit przekazał na ręce Starosty batony energetyczne na lepszy początek dnia.

W samo południe na parkingu w podwórzu Urzędu Miejskiego miało miejsce pierwsze ustanowienie rekordu, polegające na zebraniu jak największej ilości rowerów w jednym czasie. Dzięki pozytywnej reakcji na to wydarzenie złotowskich szkół udało się wykręcić liczbę 109 rowerów! Mamy nadzieję, że uda się to pobić w przyszłym roku.

Od godz. 13:00 staraliśmy się pobić kolejny rekord – tym razem liczby okrążeń złotowskiej Promenady. Przez pięć godzin nasi mieszkańcy jeździli na rowerach, wózkach, hulajnogach, biegali i chodzili – wszystko po to, żeby przekroczyć magiczną liczbę 295… I udało się! Dzięki poświęceniu m.in. rekordzisty dnia, Marka Szwedy, w przyszłym roku będziemy mieli do przekroczenia kolejny kamień milowy w postaci 315 kółek! Na wszystkich uczestników czekała również gorąca, złotowska herbatka i pieczone ziemniaczki.

Obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu miały także swoje wydarzenia towarzyszące – w piątek było można skorzystać z bezpłatnej diagnozy i przeglądu rowerów, a to dzięki współpracy z SZCZOT-MAL PPUH Mieczysław Niewęgłowski, Rower-serwis Jarosław Patrzałek oraz Sklep i Serwis Rowerowy Sławomir Marczewski.

Ponadto przez cały weekend bezpłatnie można było jeździć rowerem miejskim oraz rowerem wodnym „Vanessa”.

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner