Pytania do Burmistrza

Zadane pytania i udzielone odpowiedzi:

Autobus miejski

Data: 2018-09-18

Zapytanie: Dzien dobry, gdzie sie podziewa autobus miejski? Bylo huczne przywitanie, probna jazda itd a na ulicach Złotowa go nie widac, jakiś rozklad jazdy, bilety... co z tym?

Odpowiedź:

Burmistrz Miasta Złotowa w odpowiedzi na Pani pytania dotyczące autobusu miejskiego informuje, że plan wprowadzenia komunikacji miejskiej w Złotowie nie uległ zmianie i nadal jest to zadanie priorytetowe dla miasta. Autobus elektryczny Ursus City Smile, który kursował w mieście w dniach 22 i 23 lutego br. był formą testu i oceny zapotrzebowania na miejską komunikację w Złotowie, a ankieta stworzona do oceny niniejszego przedsięwzięcia jednoznacznie wykazała oczekiwania mieszkańców, o czym świadczą wyniki -  96,1 % ankietowanych była za wprowadzeniem komunikacji miejskiej w Złotowie.

Obecnie jesteśmy na etapie poszukiwania możliwości pozyskania środków zewnętrznych na ten cel, gdyż koszt jednego autobusu elektrycznego (a takie bierzemy pod uwagę ze względów ekologicznych, które wpisują się w strategię rozwoju i markę miasta) to około 2 mln zł, a w mieście będzie potrzebnych co najmniej 6 autobusów. Ponadto trwa poszukiwanie architektonicznego projektu dotyczącego budowy przystanków, gdyż wprowadzenie w mieście komunikacji miejskiej wiąże się z ich budową oraz przebudową dróg. Należy również wspomnieć, iż zgodnie z Ustawą o transporcie zbiorowym, do zadań organizatora komunikacji miejskiej należy:

1)  planowanie rozwoju transportu;

2) organizowanie publicznego transportu zbiorowego;

3) zarządzanie publicznym transportem zbiorowym,

co wiąże się m.in. z ustaleniem tras przejazdu czy rozkładu jazdy i wymaga dobrego przemyślania i analizy.

Nadmienia się, że w 2018r. dofinansowanie w ramach programu priorytetowego System zielonych inwestycji (GIS - Green Investment Scheme) - GEPARD - Bezemisyjny transport publiczny - przeznaczone jest na przedsięwzięcia dotyczące już istniejącego taboru (zakup nowych autobusów elektrycznych, szkolenie kierowców pojazdów publicznego transportu zbiorowego z obsługi bezemisyjnego taboru), co uniemożliwia złożenie wniosku o dofinansowanie w br.

Jednocześnie jesteśmy przekonani, iż niniejsze zadanie będzie realizowane niezwłocznie, gdyż naszym wspólnym celem jest dobro mieszkańca.

 

Z wyrazami szacunku

Burmistrz Miasta Złotowa

Adam Pulit

Ostatnia modyfikacja treści: 2018-09-20 10:43:52
Generuję dokument pdf. Proszę nie opuszczać strony.
Wygeneruj PDF
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner