Opublikowano 2021-12-29 10:22:24

Złotów nagrodzony!

Kliknij, aby powiększyć plakat

Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego 9.11.2021 r. wręczył  nagrody laureatom XXII edycji Konkursu pod nazwą „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju Województwa Wielkopolskiego”.

- Ideą przewodnią organizowanego rokrocznie przez nas Konkursu jest promowanie działalności proekologicznej i prokulturowej w regionie. W otaczającej nas rzeczywistości aktywizacja działań społecznych w tym obszarze pozostaje szczególnie aktualna, a podejmowanie oddolnych inicjatyw stanowi ważny czynnik wspomagający realizację przez samorządy gminne i powiatowe zadań społeczno – gospodarczych i kulturalnych – mówi Jacek Bogusławski.

Przypomnijmy, że Konkurs organizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego skierowany jest do gmin i powiatów oraz podległych im instytucji, a także organizacji, podmiotów gospodarczych i organizacji pożytku publicznego zarejestrowanych na terenie Województwa Wielkopolskiego. Projekty zgłaszane do konkursu niezmiennie potwierdzają zaangażowanie mieszkańców w działania, które służą podniesieniu jakości życia w małych miastach i wsiach naszego regionu, a także ochrony dziedzictwa i warunków przyrodniczych najbliższego otoczenia.

Do konkursu mogą być zgłaszane projekty w dwóch kategoriach. Kategoria I obejmuje projekty dotyczące lokalnego oddziaływania w zakresie działalności proekologicznej – promującego  zrównoważony rozwój, m. in. w takich dziedzinach jak ochrona wód, powietrza, ochrona powierzchni ziemi, gospodarka odpadami, ochrona i kształtowanie przyrody, edukacja ekologiczna. Kategoria II z kolei obejmuje projekty związane z lokalnym oddziaływaniem w zakresie działalności prokulturowej – o znaczeniu kulturowym, historycznym, nawiązującym do tradycji.

Gmina Miasto Złotów została nagrodzona za projekt DZIEŃ ZIEMI "Nie marnuję -wykorzystuję!" kwotą 6 000,00 złotych!

Jak co roku zasadzono drzewa w ramach rozbudowy Miejskiej Fabryki Czystego Powietrza – posadzono sadzonki drzew (buk pospolity Dawyck Purple) w różnych częściach miasta.

Kontynuowaliśmy również miejskie działania proekologiczne:

  •  postawiliśmy dodatkowy pojemnik na psie odchody, z wygodnymi woreczkami i zachęcamy właścicieli psów do korzystania (Park Słoneczny),
  •  w trosce o owady zapylające – na terenie miasta ustawiliśmy własnej roboty domki dla zapylaczy,
  •  w Urzędzie pijemy tylko wodę z kranu – zamontowane zostały dwa dystrybutory do wody kranowej z papierowymi kubeczkami,
  •  zbieramy wodę deszczową z rynien przy Domu Polskim i Urzędzie Miejskim, którą będziemy wykorzystywali do podlewania kwiatów i trawy.
  •  dofinansowania do wymiany „starych” pieców na ekologiczne źródła ciepła, aktualnie trwa drugi nabór wniosków,
  •  w ramach podpisanego porozumienia z WFOŚiGW w Poznaniu pomagamy wypełniać wnioski na dotacje z programu priorytetowego „Czyste powietrze”.
  •  w dniu 22 kwietnia br o godzinie 17:00 odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców (seminarium w trybie online) na temat zasad programów dotacyjnych.

 

Zaprosiliśmy również mieszkańców do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przy patronacie Związku Gmin Krajny na najciekawsze działania w zakresie zagospodarowania odpadów w skali mikro pod hasłem NIE MARNUJĘ – WYKORZYSTUJĘ!

Mieli za zadanie pochwalić się działaniami zgodnymi z zero weste* (zero marnowania) przykładowo:

  • przerabianiem odzieży i wyczarowywaniem ze starego swetra czegoś nowego,
  • cerowaniem skarpet zamiast wyrzucania,
  • robieniem zabawek z opakowań po żywności,
  • nie wyrzucaniem resztek jedzenia i wyczarowoniem z nich pysznych dań,
  • albo czymś całkiem innowacyjnym.

 

 

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner