Opublikowano 2019-07-17 12:57:08

Wakacyjny Klub Małego Muzealnika

Wakacyjny Klub Małego Muzealnika - zdjęcie

Kontynuując tradycję z poprzednich lat, pozytywnie przyjętą przez młodych odbiorców, Muzeum Ziemi Złotowskiej zorganizowało Wakacyjny Klub Małego Muzealnika. W tym roku Młodzi Muzealnicy odkrywali magię fotografii.
Początek tygodniowych zajęć stanowiła wycieczka po wystawie czasowej „Kolory złotowskiej codzienności”, podczas której uczestnik miał okazję poznać prace artystki Katarzyny Sypniewskiej. 
W poniedziałek, w części warsztatowej m.in. o świetle, kompozycji, kadrowaniu i roli barw na fotografii opowiedziała uczestnikom Wioletta Bednarz. Zdobytą wiedzę dzieci wykorzystały tworząc własne zdjęcie placu Paderewskiego. 
Wtorek, drugi dzień zajęć wakacyjnych poświęciliśmy fotografii czarno-białej. Na bazie kolekcji swych aparatów Zbigniew Niewiadomski wyjaśnił najważniejsze pojęcia, historię i sposób powstawania zdjęć. Uczestnicy mogli dotknąć, spojrzeć w wizjer najstarszych aparatów, a nawet rozłożyć go na części. Termin „fotografia” wywodzi się z języka greckiego i znaczy dosłownie „rysowanie światłem”.
W części warsztatowej zachęciliśmy dzieci do rysowania za pomocą światła i cienia. Jerzy Jelonek zapoznał młodzież z techniką luksografii, która pozwala uzyskiwać obrazy fotograficzne bez użycia aparatu fotograficznego.
Podczas kolejnych dwóch dni uczestnicy tworzyli fotografie portretowe w tradycyjnej technice fotograficznej. Po okresie zafascynowania kolorową fotografią cyfrową nadszedł czas powrotu klasycznej fotografii czarno-białej. Coraz więcej artystów fotografujących wraca lub na nowo uczy się fotografii analogowej. W ciemni fotograficznej dzieci pracowały pod opieką Jędrzeja Bednarskiego, członka Złotowskiego Klubu Fotograficznego.
Dzieci zabawiły się w artystów tworząc kolaże o których najpierw opowiedziała Katarzyna Filipek. Uczestnicy do woli miksowali kopie fotografii z zasobów muzeum, tworząc niezwykłe dzieła związane ze Złotowszczyzną.

Co można odczytać ze starych zdjęć i czy to prawda, że fotografia zatrzymuje czas? Zajęcia miały na celu pełniejsze i świadome korzystanie z możliwości fotografii. Różnorodny program zajęć sprawił, ze dzieci poprzez pracę twórczą zapoznali się z możliwościami fotografii.
Oficjalne podsumowanie tygodniowych zajęć odbyło się w piątek (12 lipca) o godz. 12:30 w Spichlerzu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: GALERIA - Wakacyjny Klub Małego Muzealnika

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner