Opublikowano 2019-06-14 13:38:13

To były tylko ćwiczenia

To były tylko ćwiczenia - zdjęcie

W czwartek, 13 czerwca, na terenie Złotowa przeprowadzone zostały zorganizowane ćwiczenia jednostek samorządowych, straży pożarnej i policji. Ćwiczenia miały wyjątkowy charakter, gdyż były konsekwencją pozorowanych zdarzeń, które już od dłuższego czasu następowały po sobie.

W pierwszej kolejności w okolicach Białegostoku rozpoczął się konflikt zbrojny. Działania wojenne prowadzone na tamtym obszarze wymusiły przemieszczenie mieszkańców na wcześniej wskazany teren, którym był powiat złotowski. Scenariusz ćwiczeń zakładał przyjęcie ludności w obiekcie Starostwa Powiatowego, podział na grupy i transport do lokalnych samorządów w celach meldunkowych i przydziału miejsc.

Podgrywka do głównych założeń dotyczyła potencjalnej awarii elektrowni atomowej państwa ościennego, a co za tym idzie przeprowadzenia akcji jodowania społeczeństwa narażonego na oddziaływanie szkodliwego promieniowania. W te działania zaangażowany był Urząd Miejski w Złotowie, w którego murach utworzony został punkt dystrybucji preparatów jodowych.

Realizowanym zadaniom podczas ćwiczeń bacznie przyglądali się przedstawiciele wojewody wielkopolskiego z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Ze względu na to, iż były to dopiero drugie ćwiczenia tego typu w Polsce a pierwsze w naszym województwie, dają one możliwość wyciągania różnego rodzaju wniosków, aby każde następne mogły być jeszcze bardziej rozbudowane i kreujące należyty obraz zachowań społeczeństwa w chwili rzeczywistego zagrożenia państwa lub poszczególnych jego rejonów.  

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner