Opublikowano 2019-06-12 11:14:26

Kolejny krok w stronę komunikacji miejskiej

Kolejny krok w stronę komunikacji miejskiej - zdjęcie

10 czerwca w Sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Złotowie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące „Koncepcji komunikacji miejskiej w Złotowie”. Na przybyłych na spotkanie mieszkańców i radnych czekał autor opracowania, Pan Marcin Gromadzki z firmy Public Transport Consulting.

Autor zaprezentował koncepcję, jej założenia, przykłady innych miast z autobusami elektrycznymi, koszty i propozycje przebiegu trasy. Zostały przedstawione dwa warianty linii komunikacyjnej:

Wariant I(Kliknij aby powiększyć)

Wariant II(Kliknij aby powiększyć)

Prelegent podkreślał, że są to tylko koncepcje – dlatego jeśli zajdzie potrzeba zmiany przejazdu czy stworzeniu dodatkowego przystanku na istniejącej trasie – powinno się to odbyć bezproblemowo, szczególnie kiedy komunikacja miejsca będzie darmowa.

Koncepcja przewiduje wprowadzenie linii obsługiwanej przez trzy 9 metrowe autobusy. Mają one być elektryczne, niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób starszych, niepełnosprawnych czy matek z dziećmi w wózku. Taka ilość autobusów pozwoli kursować z częstotliwością co 20 minut w godzinach szczytu i zapewni odpowiednią wymienność między jazdą a ładowaniem pojazdów.

Przewidywane koszty utworzenia komunikacji miejskiej w Złotowie to około 10-12 mln zł (koszty autobusów, ładowarek elektrycznych, dostosowanie zaplecza technicznego). Burmistrz Adam Pulit zastrzega jednak, że miasto zdecyduje się na takie rozwiązanie wyłącznie w sytuacji, gdy uzyska dofinansowanie ze środków unijnych lub innych źródeł zewnętrznych. Dofinansowanie to mogłoby sięgnąć nawet 85%.

Po prezentacji nastąpiła dyskusja, podczas której nie brakowało chętnych do zadawania pytań i wyrażania opinii. Marcin Gromadzki przedstawił koncepcję w sposób, który przekonywał nawet największych przeciwników. Atmosferę aprobaty na sali podkreślał fakt, że często powtarzanym pytaniem było nie „czy?” ale „kiedy?”. Dyskusje o planowanych trasach i propozycjach ich zoptymalizowania trwały jeszcze po zakończeniu spotkania.

Całą „Koncepcję komunikacji miejskiej w Złotowie” oraz „Formularz zgłaszania uwag” do Koncepcji można znaleźć na naszej stronie internetowej www.zlotow.pl. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Nagranie ze spotkania można znaleźć poniżej:

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner