Opublikowano 2024-03-19 07:56:55

EDYCJA 2024

EDYCJA 2024 - zdjęcie

Co daje zaczipowanie pupila?

Zdarza się, że wasz ukochany pies czy kot się zagubi!
Zaczipowany pies czy kot, który zostanie odnaleziony przez Straż Miejską lub policję szybciej wróci do domu! Ograniczy to niepotrzebny stres dla obu stron!
Służby zostały wyposażone w czytnik czipów dzięki czemu mogą szybko odnaleźć właściciela danej zguby!

 

Na czym polega elektroniczne znakowanie (czipowanie) psów i kotów?

Polega na niemal bezbolesnym wszczepieniu pod skórę psa lub kota elektronicznego mikroczipa z 15-cyfrowym, unikatowym numerem, a następnie wprowadzeniu danych o zaczipowanym zwierzęciu do Miejskiego Rejestru Psów i Kotów, prowadzonego w ramach Międzynarodowej Bazy Danych SafeAnimal. Miasto Złotów prowadzi całkowicie nieodpłatne znakowanie psów i kotów.

 

Jakie dokumenty muszę posiadać?

Kserokopia aktualnego dokumentu potwierdzającego poddanie zwierzęcia obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie (dotyczy wyłącznie psów)
Ksierokopię 1 strony PIT-u.
Zaświadczenie o pobieraniu świadczeń socjalnych z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złotowie.
Po zaakceptowaniu zgłoszenia wlaściciel otrzymuje skierowanie na zabieg dla swojego zwierzęcia do lecznicy z którą Gmina Miasto Złotów obecnie ma podpisaną umowę na usługi weterynaryjne. Obecnie jest to Prywatna Praktyka Weterynaryjna lek. wet. Paweł Mendyk, Wańkowicza 8/1 w Złotowie.
 

Gdzie się zgłosić?

Aby skorzystać z programu bezpłatnego czipowania psa/kota właścicielskiego należy:

wypełnić zgłoszenie do udziału w programie,
dostarczyć wypełnione zgłoszenie do Urzedu Miejskiego w Złotowie, pokój nr 14
 
O czym należy pamiętać?

znakowanie psa i jego rejestrację należy wykonać w terminie 14 dni od dnia wejścia w posiadanie psa lub w okresie 6 miesięcy od jego urodzenia,
znakowanie zwierzęcia stanowi warunek konieczny do skorzystania z dofinansowania przez Miasto Złotów 60% kosztów brutto kastracji lub
sterylizacji psa/kota,
należy pamiętać, że właściciel ma obowiązek aktualizować w bazie swoje dane przy okazji każdej zmiany miejsca zamieszkania, numeru telefonu, czy też nazwiska. To w przypadku znalezienia zwierzęcia pozwoli na jego szybki kontakt i bezpieczny powrót kota lub psa do domu.
Znakowanie psa poprzez czipowanie jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania bezdomności psów. W przypadku zaginięcia psa pozwala na szybkie ustalenie jego właściciela. Specjalnym czytnikiem można odczytać numer czipa i  sprawdzić w elektronicznej bazie danych informacje o właścicielu.  Dzięki temu w krótkim czasie właściciel zostaje powiadomiony o odnalezieniu psa.
Elektroniczne znakowanie psów i wprowadzanie informacji do bazy danych pomocna jest w przypadku pogryzień – łatwiej można ustalić, czy pies jest zdrowy i czy był szczepiony. Dzięki temu można uniknąć serii nieprzyjemnych zastrzyków.

Elektroniczne znakowanie jest także niezbędnym wymogiem, aby podróżować z psem po krajach Unii Europejskiej.

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner