Opublikowano 2021-12-03 07:15:49

Złotów otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnościami

Złotów otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnościami - zdjęcie

W piątek, 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. To dobra okazja, aby przypomnieć, jak samorząd Złotowa dba o komfort życia mieszkańców ze specjalnymi potrzebami.

Złotów to jego mieszkańcy, a wśród nich także mieszkańcy niepełnosprawni, którzy napotykają na co dzień wiele trudności w normalnym funkcjonowaniu w mieście – mówi Adam Pulit, burmistrz Złotowa. – Dlatego robimy już wiele, aby zapewnić także tej grupie mieszkańców jak najlepsze warunki do życia w Złotowie. Przede wszystkim dostosowaliśmy Urząd do potrzeb osób niewidomych i niesłyszących. Zamontowaliśmy pola uwagi, przycisk wezwania asysty i inne urządzenia ułatwiające osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z usług Urzędu. Każdą naszą drogową inwestycję opiniują dwaj Oficerowie Pieszy, których zadaniem jest przestrzeganie, aby przebudowywana przez nas infrastruktura spełniała obowiązujące standardy, aby przechodnie czy właśnie osoby niepełnosprawne na naszych drogach i chodnikach mogli czuć się bezpiecznie. Oficerowie Pieszy dbają m.in. o to, abyśmy pamiętali o obniżeniu krawężników w odpowiednich miejscach czy instalację specjalnych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. W końcu, realizujemy teraz duży projekt „Dostępna szkoła” o wartości niemal 2 mln zł, w ramach którego dostosowujemy wszystkie nasze szkoły podstawowe do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami i likwidujemy wszystkie bariery architektoniczne, jakie nasze szkoły dotąd stwarzały. Ułatwiliśmy również dostęp do budynków publicznych poprzez instalację dwóch wind – w Złotowskim Domu Kultury, a także Warsztatach Terapii Zajęciowej. Wszystko po to, aby osoby niepełnosprawne mogły czuć się w Złotowie bezpiecznie i komfortowo – dodaje Adam Pulit.

Urząd Miejski został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych jeszcze w 2016  r. Przy wejściu głównym do urzędu umieszczono przycisk wezwania asysty Call-Hear, który informuje pracowników urzędu, że przed wejściem znajduje się osoba potrzebująca wsparcia. W budynku urzędu przy wszystkich zejściach ze schodów zamontowane są pola uwagi, czyli specjalne wypukłe „guzki” informujące osoby niewidome i słabowidzące o niebezpieczeństwie, jakim jest zejście ze schodów. W Biurze Obsługi Interesanta zainstalowany jest powiększalnik stacjonarny Topaz 22”, który zapewnia wyraźny, ostry obraz na panoramicznym monitorze 22 calowym. Z kolei dla osób niesłyszących zamontowano system wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną, dzięki któremu użytkownicy aparatów słuchowych cieszą się wysokim komfortem komunikacji z obsługującą ich osobą oraz uzyskują idealną wyrazistość mowy.

Potrzeby osób niepełnosprawnych uwzględniliśmy też w projekcie „Złotów – Wielkopolskie Zdroje” dofinansowanym z Funduszy Norweskich – przypomina Adam Pulit, burmistrz Złotowa. – Jednym z przedsięwzięć jest budowa windy w Miejskiej Bibliotece Publicznej, która ma umożliwić dostęp do każdego piętra biblioteki. Zaplanowana w projekcie budowa Centrum Multiopieki, w miejscu zdegradowanego budynku przy ul. Obrońców Warszawy, stanie się nową siedzibą Warsztatów Terapii Zajęciowej. W budynku znajdzie się komfortowe miejsce do spotkań i integracji dla osób niepełnosprawnych. Wiem, że to wciąż nie wszystko, dlatego jestem otwarty na uwagi i wnioski wszystkich mieszkańców, a w szczególności tych o specjalnych potrzebach – proszę o informację, co jeszcze możemy zrobić, aby poprawić Wam warunki życia w Złotowie – apeluje Adam Pulit.

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner