ZGK: Wpis do Rejestru BDO dla przedsiębiorców

Przedsiębiorco, w związku z pytaniami, jakie napływają do Związku Gmin Krajny odnośnie rejestru w BDO, uprzejmie informujemy, iż wszelkie informacje dotyczące Rejestru znajdziecie Państwo na stronie: www.bdo.mos.gov.pl.
DODATKOWO PRZYPOMINAMY!
Od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywała elektroniczna baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). To oznacza brak papierowej karty przekazania odpadu.
Przedsiębiorcy wytwarzający, zbierający i przetwarzający odpady muszą uzyskać wpis do Rejestru-BDO.
Przedsiębiorcy są obowiązani do złożenia wniosku o wpis do Rejestru-BDO, w terminie do dnia 31 grudnia 2019 r.
Podmioty, które zostały zarejestrowane powinny aktywować konta (zalogować się do Rejestru-BDO).
Od nowego roku firma transportująca i odbierająca odpady nie będzie mogła odebrać odpadów w sposób legalny, jeśli nie zostanie wygenerowana przez Państwa elektroniczna karta przekazania odpadu w systemie BDO. Aby móc wygenerować ww. dokument należy zarejestrować się w Rejestrze BDO.
Niedopełnienie ustawowego obowiązku uzyskania wpisu do Rejestru-BDO oraz brak aktywacji konta może spowodować poważne ograniczenia w prowadzeniu działalności w zakresie gospodarowania odpadami od 1 stycznia 2020 roku.
Podmioty zobowiązane do rejestracji w BDO
Obowiązkiem wpisu do Rejestru-BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych.
Poniżej przedstawiamy listę przykładowych podmiotów, które w wyniku prowadzenia swojej działalności są zobowiązane do uzyskania wpisu do Rejestru-BDO:
sklepy spożywcze,
sklepy wielkopowierzchniowe,
firmy budowlane, remontowe,
gabinety lekarskie,
gabinety stomatologiczne,
gabinety kosmetyczne,
zakłady fryzjerskie,
producenci baterii i akumulatorów,
producenci pojazdów,
producenci opakowań,
producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
importerzy wprowadzający produkty w opakowaniach,
rolnicy powyżej 75 ha ziemi,
warsztaty samochodowe,
warsztaty rzemieślnicze,
zakłady produkcyjne,
prowadzący profesjonalną działalność w zakresie transportu odpadów.
Szczegółowe informacje na stronie: https://bdo.mos.gov.pl/