Opublikowano 2020-02-24 11:50:51

W Polsce ruszyła akcja „Tanie segregowanie".

W Polsce ruszyła akcja „Tanie segregowanie

W Polsce ruszyła akcja „Tanie segregowanie".
Jej inicjatorzy chcą zmusić rząd do 50-procentowych dopłat na dofinansowanie za segregowanie śmieci.

W Naszej miejscowości również konieczne stało się podniesienie ceny za odbiór śmieci. Nie bądźmy bierni. „Nie spotkałem się z obszarem, w którym mamy jako samorządy tak mało do powiedzenia. Rynek jest zdominowany przez monopolistów, a nasza rola ogranicza się do zebrania pieniędzy, na obsłużenie ich kontraktów. System wymaga zmian.” – apelował w Sejmie Adam Pulit – Burmistrz Miasta Złotowa.

Postulaty dotyczące 50-procentowego dofinansowania z budżetu państwa do opłat ponoszonych przez mieszkańców za odpady segregowane zgłaszali już m.in. przedstawiciele metropolii warszawskiej. Za nimi idą kolejne samorządy podejmujące uchwały z apelami do rządu lub wystosowujące apele w tej sprawie. Takie kroki podjęło wiele gmin m.in. Stupsk, Jabłonna, Nieporęta, Zakroczym, Sochocin jak również gminy zrzeszone w Związku Gmin Krajny.

Podpisy pod apelem „Tanie segregowanie" można składać do dnia 30 kwietnia 2020 r.:

- w Urzędzie Miejskim w Złotowie, al. Piasta 1, 77-400 Złotów,
w pokoju nr 14 (parter) w dniach roboczych,
w poniedziałki od 7:00-16:00,
od wtorku do czwartku od 7:00-15:00,
w piątek od 7:00-14:00;
- w placówkach Publicznych Przedszkoli w Złotowie oraz Szkołach Podstawowych w Złotowie;
- w Pływalni „Laguna” w Złotowie, ul. Norwida 4a do godz. 22.00
- w Miejskim Zakładzie Gospodarki Lokalami w Złotowie, al. Piasta 15a;
- w ZCAS w Złotowie, al. Mickiewicza 18 (budynek Sparty);
- w ZDK w Złotowie, al. Piasta 26.
 

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o u.c.p.g., segregacja odpadów stanie się obowiązkiem (poszczególne gminy wprowadzają ten obowiązek, mają na to czas
do września br.), a za jej niedopełnienie gminy będą musiały nakładać na mieszkańców kary administracyjne. Gminy mogą także obniżać opłaty śmieciowe za posiadanie kompostownika, choć to rozwiązanie przynosi niekiedy obniżkę na poziomie złotówki.

Samorządy coraz trudniej radzą sobie z wzrastającymi cenami opłat. Ostatnia fala podwyżek, za które gminy winią w dużej mierze doraźnie zmieniane, kosztotwórcze przepisy, wywołała gorącą debatę między korporacjami samorządowymi a przedstawicielami rządu.
Ci pierwsi jeszcze w grudniu domagali się spotkania z Michałem Kurtyką, Ministrem Klimatu. Takie spotkanie odbyło się 14 stycznia i zdaniem części samorządów, nie spełniło ich oczekiwań.

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner