Opublikowano 2021-10-01 14:28:26

Mieszkańcy decydują, na co przeznaczona zostanie miejska kasa

Mieszkańcy decydują, na co przeznaczona zostanie miejska kasa - zdjęcie

To już 5. edycja Złotowskiego Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego mieszkańcy biorą współodpowiedzialność za przeznaczenie części miejskiego budżetu. To oni zgłaszają własne pomysły na nowe inwestycje lub wydarzenia, a następnie – w powszechnym głosowaniu – wybierają te najlepsze, które powinny zostać zrealizowane. W sobotę, 25 września rusza kolejne głosowanie, w ramach którego mieszkańcy zdecydują, który, z trzech projektów poddanych pod ich ocenę, jest najpotrzebniejszy.

Złotów to miasto obywatelskie, w którym mieszkańcy chętnie angażują się w sprawy publiczne – mówi Adam Pulit, burmistrz Złotowa. – Nie wyobrażam sobie, żeby miało u nas zabraknąć Złotowskiego Budżetu Obywatelskiego, który jest najlepszym narzędziem dla mieszkańców do powiedzenia włodarzom, co jest im potrzebne, aby żyło się tu jeszcze lepiej. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy chętnie korzystają z okazji do zgłaszania swoich własnych pomysłów, ale też decydowania o sposobie wydatkowania miejskiej kasy. To każdego roku jest dla nas pewnym wyzwaniem, bo w budżecie pojawiają się nagle zadania, które trzeba realizować od zera – bez wcześniejszego zaplanowania, bez zgromadzonej dokumentacji technicznej. Jednak przyjmujemy to z radością, bo wiemy, że w ten sposób spełniamy życzenia samych mieszkańców, a oni stają się współautorami nowych inwestycji, które wzbogacają miejską ofertę przestrzeni odpowiednich do np. rekreacji czy nowych wydarzeń w miejskim kalendarzu. Dlatego każdego roku z wielką ciekawością oczekuję na decyzję mieszkańców, który z projektów wygra tym razem. To jasno pokazuje, jakiego rodzaju przedsięwzięcia cieszą się największą popularnością wśród mieszkańców i jest dla mnie wskazówką, w jakim kierunku mam iść z innymi propozycjami miejskich działań – podkreśla Adam Pulit.

W 5. edycji Złotowskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 8 propozycji. Niestety, 5 z nich zostało odrzuconych przez komisję złożoną z przedstawicieli organizacji pozarządowych, radnych
i urzędników. Odrzucone projekty nie spełniały wymogów formalnych lub założeń merytorycznych Złotowskiego Budżetu Obywatelskiego, np. były zlokalizowane na terenie objętym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego o innym przeznaczeniu.

Ostatecznie pod głosowanie mieszkańców poddane zostaną 3 projekty: Wielki turniej rycerski i mural Andrzeja Karola Grudzińskiego na Półwyspie Rybackim; Zadbany zwierzak, czyli zakup karmy dla kotów wolnobytujących, bezdomnych i porzuconych oraz Boisko do Crossmintona, czyli sportu rakietowego łączącego zalety tenisa, badmintona i squasha.

Zapraszam wszystkich mieszkańców do oddania swojego głosu w głosowaniu elektronicznym przez platformę https://zlotow.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski – zachęca Adam Pulit, burmistrz Złotowa. – Powiedzcie nam, który z projektów jest Waszym zdaniem najciekawszy i najpotrzebniejszy oraz co w pierwszej kolejności powinno się zmienić w naszym mieście – dodaje burmistrz Złotowa.

Głosowanie rusza 25 września i potrwa do 15 października.

 

ODDAJ GŁOS!

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner