Opublikowano 2019-09-02 07:46:30

Kąpielowy Roller Coaster

Kąpielowy Roller Coaster - zdjęcie

Wakacyjny sezon kąpielowy skończył się 31 sierpnia – tegoroczne lato potrafiło rozpieścić nas wysoką temperaturą i pięknym słońcem, co stwarzało idealne warunki do plażowania. Przez cały lipiec warunki na kąpieliskach przy ul. Jeziornej i Wioślarskiej były znakomite. Niestety druga połowa wakacji przyniosła ze sobą prawdziwą karuzele – na jeziorze Zaleskim zaczęły pojawiać się sinice (inaczej cyjanobakterie), co powodowało cykliczne otwieranie i zamykanie plaż.

Chociaż niektórzy z nas potocznie nazywają je glonami, tak naprawdę są to bakterie. Gdy dochodzi do zakwitu sinic, mogą one jednak przypominać glony, przez co nie wydają się szczególnie niebezpieczne. Ich obecność na kąpieliskach powodowała, że wprowadzano zakazy wchodzenia do wody, gdyż niektóre sinice mogą produkować silne toksyny, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. W wyniku kontaktu z nimi mogą pojawić się podrażnienia skóry, a także nieprzyjemne objawy zatrucia pokarmowego, jeśli woda dostanie się do ust i żołądka.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Złotowie miał w związku z tym pełne ręce roboty – w sierpniu kąpieliska pozostawały już pod jego czujnym okiem, a oceny wizualne stanu wody przeprowadzane były codziennie, aby zagwarantować bezpieczeństwo plażowiczom.

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner