Opublikowano 2021-04-23 12:26:55

Dlaczego na terenie Miasta powstały hotele dla pszczół i owadów dziko żyjących?

Kliknij, aby powiększyć plakat

Większość z nas wie, że opiekunami każdego ogrodu są bez wątpienia owady zapylające.
To właśnie one zapewniają odpowiednie zapylenie roślin ozdobnych, drzew, warzyw i owoców, dlatego są szczególnie ważne dla odpowiedniego funkcjonowania ogródków działkowych, lasów, parków miejskich i innych zielonych przestrzeni miasta.

Pszczoły miodne, trzmiele i pszczoły samotnice odżywiają się pyłkiem i nektarem roślin.
Zbierając pokarm, przenoszą pyłek z kwiatu na kwiat – z pylników na znamiona słupków – dzięki czemu mogą się zawiązać owoce i wykształcić nasiona. Pyłek dostarcza owadom białko, nektar zaś cukry i wodę.

Czy wiesz, że...
większość roślin, które zjadamy, wymaga zapylenia przez owady, to aż 1/3 tego, co jemy. W samej Europie 4000 odmian warzyw zależy od pracy owadów zapylających. To im zawdzięczamy m.in. jabłka, gruszki, wiśnie, śliwki, czereśnie, borówki, ogórki, pomidory i wiele innych.

Na całym świecie zmniejsza się liczba pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających. Pszczelarze biją na alarm i skarżą się na wysokie straty, które sięgają średnio 20% populacji rocznie,
a w niektórych krajach przekraczają 50%.

Pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby bezpiecznie żyć, rozmnażać się i zdobywać pokarm. Można im pomóc poprzez tworzenie miejsc przyjaznych pszczołom tzw. „kwietnych stołówek”,
czyli przestrzeni, gdzie oprócz innych roślin, rosną również rośliny pyłko- i nektarodajne. Takimi miejscami mogą być: rabaty kwietne, klomby i trawniki miejskie z niewielkim nieskoszonym fragmentem, co pozwoli na zakwitnięcie roślin, a także parki, skwery, aleje drzew z krzewami, ogródki działkowe i przydomowe.

Oczywiście miejsc przyjaznych pszczołom nie trzeba wcale zakładać od nowa, wystarczy zagospodarować już istniejącą rabatę, klomb czy trawnik dosadzając rośliny przyjazne pszczołom
m. in. poprzez budowanie hoteli dla pszczół i owadów dziko żyjących.


Źródło: GREENPEACE

Czy wiesz, że...
w Polsce żyje 470 gatunków owadów pszczołowatych. Aż 222 z nich zagrożone jest wyginięciem.

Miejsce przyjazne pszczołom to również miejsce, które zapewni tym pożytecznym owadom oprócz pokarmu także schronienie. Takim idealnym miejscem są hotele dla pszczół i owadów dziko żyjących (dzikich zapylaczy).

Pszczoły to nie tylko miód. Gdyby nie pszczoły, to rośliny nie mogłyby się rozmnażać, ptaki i inne zwierzęta, żywiące się nasionami i owocami roślin owadopylnych nie miałyby co jeść, a kwiaty, które co roku wyrastają z nasion – nie wyrosłyby.

Czy wiesz, że...
prawie 80% roślin występujących w Polsce jest zapylana przez owady. S
pośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90% żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły.

Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków. Aby tak się nie stało w maju 2017 r. Burmistrz Miasta Złotowa podpisał Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom i w związku
z powyższym Gmina Miasto Złotów otrzymała tytuł Gminy Przyjaznej Pszczołom. Akcja jest prowadzona w ramach programu „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”, którego celem jest aktywacja lokalnych społeczności do podejmowania długofalowych działań na rzecz poprawy warunków życia pszczołowatych w Polsce poprzez tworzenie miejsc im przyjaznych. Program ma także za zadanie wzmacniać świadomość społeczną w zakresie relacji pomiędzy pszczołowatymi a bioróżnorodnością.

         

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner