Opublikowano 2021-05-03 08:45:06

3 maja 2021

3 maja 2021 - zdjęcie

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami w tym roku skromnie, ale uroczyście upamiętniono obchodny majowe. W sercu miasta pod popiersiem Jana Ignacego Paderewskiego Burmistrz Miasta Złotowa Adam Pulit, wicestarosta Małgorzata Sameć oraz Przewodniczący Rady Powiatu Złotowskiego Julian Brewka złożyli wiązanki kwiatów.

Wieńce zostały złożone również pod pomnikiem Piasta oraz przy Ławeczce księdza Bolesława Domańskiego.

3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".

Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad, w trakcie których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 maja 1791 r. Wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał.

Twórcy Konstytucji 3 maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner