ZNAJDŹ WYDARZENIA

Wystawa Przyroda Ziemi Złotowskiej

Data rozpoczęcia: 2020-07-03
Data zakończenia: 2020-11-03

Nowa wystawa czasowa Przyroda Ziemi Złotowskiej
22 czerwca – 3 listopada 2020

Przyroda Ziemi Złotowskiej została zbadana i opisana przez niemieckich botaników i regionalistów na przełomie XIX i XX wieku. Po II wojnie światowej została ponownie scharakteryzowana w wyniku inwentaryzacji przeprowadzonej w całej Polsce. Sporadycznie ukazywały się prace dotyczące wybranych tematów przyrodniczych. Szczątkowe informacje o krajobrazie złotowskim umieszczano w przewodnikach turystycznych. Wiedzę o zasobach przyrody Krajny Złotowskiej zebrał i wydał w 2004 roku w publikacji pod swoją redakcją śp. Grzegorz Ziółkowski, wieloletni nadleśniczy w Złotowie.
Projekt „Przyroda Ziemi Złotowskiej” koordynowany przez Muzeum Ziemi Złotowskiej polega na bliższym poznaniu historii i działalności instytucji, które związane są z zasobami naszej przyrody. Wystawa czasowa w siedzibie muzeum prezentuje potencjał wód, lasów i terenów zielonych. Opowie jak wyglądały dzieje leśnictwa, łowiectwa, pszczelarstwa, wędkarstwa, badań, ochrony i edukacji przyrodniczej. Przypomina zielone zasoby Ziemi Złotowskiej, sposoby ich zagospodarowania i wykorzystania. W końcu wykaże wpływ krajobrazu krajeńskiego na kulturę, sztukę i tradycję ludową.
Przygotowaliśmy również konkurs dla najbardziej spostrzegawczych odbiorców wystawy.
Zachęcamy do zwiedzania! Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 8-16, sobota 10-14

cena biletu – 1 zł

Miejscowość: Złotów
Miejsce: Zagroda Krajeńska
Data rozpoczęcia: 2020-08-14 11:00
Data zakończenia: 2020-08-14 13:00
Organizator: Złotowski Dom Kultury

Na sierpniowe zajęcia Złotowski Dom Kultury zaprasza dzieci do Zagrody Krajeńskiej. Tym razem w każdy piątek będą odbywały się historyczne warsztaty. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję poczuć się jak w czasach powstania Złotowa.

Plan historycznych zajęć:

07.08.2020 Ukryty Skarb Brodacza. Poszukiwanie skarbu poprowadzi Złotowski Korpus Ekspedycyjny.

14.08.2020 Poznamy tajemnice lepienia glinianych naczyń. Zajęcia ceramiczne poprowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej ze Złotowa.

21.08.2020 Będzie okazja stworzyć własną drewnianą figurkę. Projekt przy współpracy EtnoKrajna.

28.08.2020 Nasz ostatni piątek. Pożegnamy wakacje na wesoło. Czeka nas wiele atrakcji, również tych sprzed kilku wieków.

Na zajęcia bezpłatne zajęcia obowiązują zapisy. TEL 67 349 47 11

Zaczynają się o godz. 11.00

Ilość miejsc ograniczona!

Miejscowość: Złotów
Miejsce: Boisko Orlik
Data rozpoczęcia: 2020-07-29 23:00
Data zakończenia: 2020-08-20 18:00
Organizator: ZCAS

Miejscowość: Złotów
Miejsce: Zagroda Krajeńska
Data rozpoczęcia: 2020-08-21 11:00
Data zakończenia: 2020-08-21 13:00
Organizator: Złotowski Dom Kultury

Na sierpniowe zajęcia Złotowski Dom Kultury zaprasza dzieci do Zagrody Krajeńskiej. Tym razem w każdy piątek będą odbywały się historyczne warsztaty. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję poczuć się jak w czasach powstania Złotowa.

Plan historycznych zajęć:

07.08.2020 Ukryty Skarb Brodacza. Poszukiwanie skarbu poprowadzi Złotowski Korpus Ekspedycyjny.

14.08.2020 Poznamy tajemnice lepienia glinianych naczyń. Zajęcia ceramiczne poprowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej ze Złotowa.

21.08.2020 Będzie okazja stworzyć własną drewnianą figurkę. Projekt przy współpracy EtnoKrajna.

28.08.2020 Nasz ostatni piątek. Pożegnamy wakacje na wesoło. Czeka nas wiele atrakcji, również tych sprzed kilku wieków.

Na zajęcia bezpłatne zajęcia obowiązują zapisy. TEL 67 349 47 11

Zaczynają się o godz. 11.00

Ilość miejsc ograniczona!

Krajna Adventure Race

Data rozpoczęcia: 2020-07-25 8:00
Data zakończenia: 2020-08-23 23:00
Organizator: Złotowski Korpus Ekspedycyjny

Krajna Adventure Race 2019

Była Głomia, Kocunia, Gwda, Debrzynka, Piława, Łobżonka. Były też jeziora – Sławianowskie, Miejskie, Zaleskie… Układanie trasy rajdu przygodowego zawsze zaczynamy od wymyślenia etapu kajakowego – to rzeka nadaje kierunek temu, co wydarzy się później. Za nami już 5 edycji rajdu na Krajnie, dziesiątki kilometrów kwadratowych odkrytych terenów, a mimo to, ciągle znajdujemy coś nowego i ciągle zachwycamy się naturalnym krajobrazem, który eksplorujemy.

Już w ostatni weekend marca (29-31.03.2019 r.) zabierzemy naszych uczestników w nowe miejsca, odkryjemy kolejną rzekę, kolejne jeziora i hektary pięknych lasów. Lasy będą zdecydowanie motywem przewodnim tej edycji. Podobnie jak w ubiegłych latach przygotowujemy dwie trasy w formie rajdu przygodowego (60 i 150 km), 50-kilometrową trasę rowerową oraz 5-kilometrowy bieg na orientację.

Kierunek Złotów

Uczestników trasy krótkiej tym razem wywieziemy na start w nieznane miejsce, z którego pieszo, rowerem i kajakiem będą musieli wrócić do Złotowa odnajdując poszczególne punkty kontrolne i mieszcząc się w limicie 12 godzin. Zawodnicy wystartują w środku lasu i ruszą na 6-kilometrowy odcinek pieszy, po którym wsiądą do kajaków - spłyną 8 km, znowu pobiegną, tym razem 17 km i na koniec zaliczą około 30 km etap rowerowy. Całość w zespołach dwuosobowych i na orientację. Na tej trasie dopuszczamy korzystanie z urządzeń GPS, którymi można się wspomagać w nawigowaniu i odnajdywaniu punktów kontrolnych.

Wyzwanie dla odważnych

Trasa długa zawsze stanowi większe wyzwanie – nawigacja jest trudniejsza, etapy dłuższe, a logistyka bardziej skomplikowana. Dodatkowo, trzeba okiełznać jeden etap więcej, czyli jazdę na rolkach. Uczestnicy tej trasy wystartują o północy z 29. na 30. marca ze Złotowa. Po krótkim prologu wskoczą na rowery, przejadą około 55 km, po czym bladym świtem wsiądą do kajaków, pokonają kilka pięknych jezior, żeby dotrzeć w bardzo dzikie miejsce i zaliczyć pętlę biegową po okolicznych lasach. Wrócą do kajaków, którymi spłyną aż 25 km po drodze zabierając ze strefy zmian rolki. Na ostatnim punkcie tego etapu zostawią kajaki, wiosła i kapoki i korzystając ze sprzętu, który wcześniej zabrali ruszą na etap rolkowo-pieszy – tam, gdzie da się jeździć, będą jeździć, a gdzie jakość asfaltu lub jego brak na to nie pozwolą –chodzić. W końcu po kolejnych 24 km wrócą po rowery, którymi dojadą do Złotowa, zamykając tą wielką ponad 150-kilometrową pętlę. Najlepszym całość zajmie około 16 godzin, a wszyscy inni będą mieć pełną dobę, żeby zaliczyć wszystkie punkty kontrolne i etapy. Tutaj każdy choć raz będzie musiał opuścić swoją strefę komfortu i powalczyć z samym sobą.

Nie tylko w zespole

Dla osób, które chciałyby wystartować w zawodach indywidualnie przygotowujemy liczącą około 50 kilometrów trasę rowerową oraz 5-kilometrowy bieg na orientację. Rowerzyści zatoczą pętlę wokół Złotowa odkrywając okoliczne lasy, a biegacze będą mogli spróbować swoich sił w orientacji w terenie nieco bardziej miejskim. Zawody na orientację odbywają się zawsze na przynajmniej dwóch płaszczyznach – po pierwsze, tej fizycznej, gdzie ważna jest kondycja czy opanowanie technicznych aspektów danej dyscypliny, a po drugie, na mapie, której umiejętne czytanie może bardzo wiele zmienić. Krajna, leżąca na północy województwa Wielkopolskiego, jest miejscem wręcz idealnym do lokalizacji tego typu zawodów. Krajobrazy są bardzo urozmaicone, a teren ciekawy, co stanowi świetne tło do uprawiania sportu, a mapy, z których korzystamy na zawodach, kreślone, czy to przez wydawnictwo Compass, czy przez doświadczonych orientalistów, są dokładne i pozwalają cieszyć się nawigacją podczas szukania punktów kontrolnych. Mamy więc nadzieję, że i tym razem uczestnicy rajdu na Krajnie będą się dobrze bawić!

Kibicuj on-line!

Każdy zespół na trasach rajdowych zostanie wyposażony w nadajnik GPS, dzięki któremu w internecie będzie można śledzić jego pozycję, analizować wybierane warianty przejścia i obserwować co robią inni. Przed ekranami komputerów podczas rajdu co roku zasiada kilka tysięcy osób śledząc kropki poruszające się w terenie, a każdy kto doświadczył tego sposobu kibicowania swojemu zespołowi potwierdzi, że to niesamowicie wciągające zajęcie. W pierwszej kolejności zapraszamy oczywiście do startowania i odkrywania uroków krajeńskiej przyrody, a w drugiej – do kibicowania znajomym.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie zawodów: www.krajnaar.pl oraz na facebooku Krajna Adventure Race: https://www.facebook.com/krajnaadventurerace/

Miejscowość: Złotów
Miejsce: Półwysep Rybacki
Data rozpoczęcia: 2020-08-28 16:50
Data zakończenia: 2020-08-28 21:00
Organizator: Złotowski Dom Kultury, Muzeum Ziemi Złotowskiej, Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Złotowie

Legendarny Złotów
W ostatni weekend wakacji zapraszamy w podróż „wehikułem czasu”. Zobaczcie jak powstawał Legendarny Złotów!
Imprezę rozpocznie barwny średniowieczny korowód , do którego zapraszamy mieszkańców miasta. Docenimy każdy strój z epoki!!!
Wizyta w obozowisku rycerskim przeniesie Was do czasów Kazimierza Wielkiego. Wspaniała zabawa, unikalny klimat, dwa cudowne, pełne magii koncerty zespołów: „Kliamgia” i „Nata i Evgeny”. Dodatkowo gratka – promocja legend profesor Jowity Kęcińskiej-Kaczmarek oraz bicie monety – ZŁOTA ZE ZŁOTOWA.

16.00 Rozpoczęcie przemarszu ze Złotowskiego Domu Kultury. Mieszkańcy mogą przyłączyć się do nas na każdym z planowanych przystanków (16.15 Biblioteka, 16.20 Urząd Miasta, 16.40 Muzeum).
16.50 Uroczyste odsłonięcie muralu przy placu Kościuszki.
17.00 Otwarcie wioski rycerskiej. W Złotowie sprzed lat znajdziecie rzemieślników, między innymi: zbrojmistrza, rogownika, cieślę czy skórownika. Rycerze zaproszą gości do degustacji potraw kuchni średniowiecznej. Nie zabraknie gier zespołowych takich jak: Kubby, Kręciło, Słonik czy przeciąganie liny. Rycerze zapewnią widowiskowe walki wojów oraz pojedynki. Nie zabraknie również stanowiska do strzelania z łuku.
18.00 Rozmowa o książce „Legenda o założeniu Złotowa” z profesor Jowitą Kęcińską-Kaczmarek
19.00 Koncert zespołu Kliamgia
20.00 Koncert zespołu Nata i Evgeny
21.00 Zakończenie

Miejscowość: Złotów
Miejsce: Zagroda Krajeńska
Data rozpoczęcia: 2020-08-28 11:00
Data zakończenia: 2020-08-28 13:00
Organizator: Złotowski Dom Kultury

Na sierpniowe zajęcia Złotowski Dom Kultury zaprasza dzieci do Zagrody Krajeńskiej. Tym razem w każdy piątek będą odbywały się historyczne warsztaty. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję poczuć się jak w czasach powstania Złotowa.

Plan historycznych zajęć:

07.08.2020 Ukryty Skarb Brodacza. Poszukiwanie skarbu poprowadzi Złotowski Korpus Ekspedycyjny.

14.08.2020 Poznamy tajemnice lepienia glinianych naczyń. Zajęcia ceramiczne poprowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej ze Złotowa.

21.08.2020 Będzie okazja stworzyć własną drewnianą figurkę. Projekt przy współpracy EtnoKrajna.

28.08.2020 Nasz ostatni piątek. Pożegnamy wakacje na wesoło. Czeka nas wiele atrakcji, również tych sprzed kilku wieków.

Na zajęcia bezpłatne zajęcia obowiązują zapisy. TEL 67 349 47 11

Zaczynają się o godz. 11.00

Ilość miejsc ograniczona!

Miejscowość: Złotów
Miejsce: Plac pod Halą Targową, Półwysep Rybacki
Data rozpoczęcia: 2020-07-27 8:00
Data zakończenia: 2020-08-30 15:00

29 SIERPNIA - JAKIŚ RAJD

Plac pod Halą Targową w Złotowie

od 8:00 - rejestracja zgłoszonych załóg

    9:00 - rozpoczęcie Jakiegoś Rajdu

30 SIERPNIA - WYSTAWA

 

Półwysep Rybacki w Złotowie

(strefa gastronomiczna i atrakcje dla dzieci)

9:00 - 10:30 - rejestracja uczestników

11:00 - rozpoczęcie wystawy

11:00 - 14:00 - głosowanie publiczności na auto zlotu, prezentacja pojazdów, konkursy

14:45 - ogłoszenie wyników i rozdanie nagród, podziękowania i zakończenie wystawy

15:00 - zakończenie wydarzenia.

 

 

 

 

Miejscowość: Złotów
Miejsce: Hala Złotowianka
Data rozpoczęcia: 2020-09-07 18:00
Data zakończenia: 2020-09-07 22:00
Organizator: Złotowskie Centrum Aktywności Społecznej

Finał gry pojedynczej ZCAS Złotowskiej Ligi Tenisa Stołowego. Więcej informacji - http://zcas.zlotow.pl/Zlotowska-Liga-Tenisa-Stolowego.html

Miejscowość: Złotów
Miejsce: Hala Złotowianka
Data rozpoczęcia: 2020-09-10 18:00
Data zakończenia: 2020-09-10 22:00
Organizator: Złotowskie Centrum Aktywności Społecznej

Finał gry podwójnej ZCAS Złotowskiej Ligi Tenisa Stołowego. Więcej informacji - http://zcas.zlotow.pl/Zlotowska-Liga-Tenisa-Stolowego.html

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner