Znak Rodła

Znak graficzny Rodła na Krajnie jako Znak Pamięci.

Niniejsze opracowanie stanowi zbiór ilustracji drobnych pamiątek, które są ważnym źródłem informacji historycznej o wydarzeniach rocznicowych w regionie, powiecie i na Krajnie. Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 1987/88 odbyła się bardzo uroczyście w nowo wybudowanym obiekcie szkolnym w Złotowie.To Pomnik V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Przy szkole znajduje się obelisk z Godłem, tablicą informacyjną oraz znakiem Rodła. Szkoła Podstawowa nr 3 nosi imię Plut. Michała Robaka a Gimnazjum imię Jana  Kochanowskiego. W naszym mieście stoi Pomnik Piasta, z tablicą inskrypcyjną Pięciu Prawd ZPwN.

Taka tradycja zobowiązuje.

Uczeń niegdyś nosił tarczę szkolną na lewym ramieniu i jak młody rycerz po złożeniu Ślubowania dumnie reprezentował swoją szkołę. W latach pięćdziesiątych uczęszczałem do Szkoły Podstawowej w Głubczynie, ktora wówczas jak wiele innych mniejszych placówek oświatowych nie miała “Imienia”, jednak posiadała tarczę z niebieskim tłem i białym napisem “Szkoła Podstawowa w Głupczynie”. Szkole tej w 1982 roku nadano imię Księdza Maksymiliana Grochowskiego,prezesa Polsko Katolickiego Towarzystwa Szkolnego w Niemczech. Na czerwonej tarczy widnieje biały znak Rodła.

Również nieco inna tarcza szkolna z Błękwitu w roku jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego z 1966 r zawiera napis “BYLIŚMY-JESTEŚMY-BĘDZIEMY”. Połączenie tych elementów słowa i znaku plastycznego Rodła ma głęboką wymowę patriotyczną.

Znak Rodła autorstwa pani Janiny Kłopockiej umieszczany był na sztandarach, tablicach pamiątkowych, obeliskach, medalach od roku 1932. W 30 rocznicę śmiereci pani Janiny Muzeum w Oleśnie zorganizowało w roku 2012 wystawę okazjonalną Pamiątek. Artystka wykonała w Domu Polskim w Zakrzewie dzieło 16 obrazów p.t.”Polski Rok Obrzędowy”. Dzieło to w czasie okupacji hitlerowcy zamalowali. W roku 1972 zostało odsłonięte przez konserwatorów w 50 rocznicę ZPwN.

Jedynie nieliczne pamiątki okolicznościowe spod znaku Rodła, ocalone od zapomnienia, eksponuję w swoich zbiorach udostępniając zwiedzającym pomieszczenia SP-3 w Złotowie.

To z inicjatywy ludzi zrzeszonych w organizacji m.in. PTTK ZHP, twórców ludowych zrzeszonych w Klubie “Pasja” w naszym mieście powstały różnorodne plakietki, emblematy, proporczyki, odznaki, karty pocztowe i koperty okolicznościowe, dyplomy, foldery, talerze dekoracyjne, plakaty, medale, rzeźby w celu godnego uczczenia wydarzeń rocznicowych na Krajnie.

Mam nadzieję, że w roku jubileuszowym 2022, w 100 rocznicę ZPwN zostanie wydany piękny medal czy moneta okolicznościowa lub zostanie opracowana inna forma godna uczczenia pamięci.

Ta skromna publikacja jest wyrazem hołdu, który składam wszystkim działaczom spod znaku Rodła, Bojownikom o Wolność i Polskość Ziemi Złotowskiej.

 

Tadeusz Stecyk

Ostatnia modyfikacja treści: 2018-05-23 16:21:10
Generuję dokument pdf. Proszę nie opuszczać strony.
Wygeneruj PDF
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner