Opublikowano 2023-05-29 09:04:04

Złotowski Piknik Historyczny 1663-2023 „Ku lepszej condycyi miasteczka Złotów”

Kliknij, aby powiększyć plakat

Miejscowość: Złotów
Miejsce: Półwysep Rybacki
Data rozpoczęcia: 2023-05-25 12:00
Data zakończenia: 2023-05-28 23:59
Organizator: Informacja Turystyczna w Złotowie

Złotowski Piknik Historyczny pod patronatem Burmistrza Złotowa Adama Pulita będzie naturalną kontynuacją ubiegłorocznego Turnieju Rycerskiego o Ognistą Kulę Grudzińskiego, łącznie z utworzeniem nowego muralu. Na jego realizację Muzeum Ziemi Złotowskiej zarezerwowało ostatni weekend maja 2023 roku, wydarzenie rozegra się na Półwyspie Rybackim. Podobnie jak w roku poprzednim strategicznym partnerem organizacyjnym pikniku będzie Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Impreza jest pochodną wniosku do Budżetu Obywatelskiego złożonego przez Agnieszkę i Michała Deja.
Zaczniemy w czwartek 25 maja wykładem o złotowskich cechach w Zagrodzie Krajeńskiej, albowiem kanwą tegorocznego wydarzenia będą ważne dokumenty z historii miasta – przywileje wydane przez Andrzeja Karola Grudzińskiego z 27 czerwca 1663 roku (360 lat temu) dla cechu ogólnorzemieślniczego oraz ich potwierdzenie i rozszerzenie dla całego miasta z 20 stycznia 1665 roku (prawo magdeburskie). Grudziński, właściciel Złotowa, chcąc zrehabilitować się za niechlubną zdradę na rzecz Szwedów, postanowił odzyskać dobre imię w oczach swych poddanych. To była niezbędna pomoc i warunek ku odbudowie miasta po szwedzkiej pożodze.
Zasadnicza część pikniku odbędzie się w sobotę i niedzielę – 27-28 maja 2023 r. W sobotę nastąpi otwarcie poprzez odsłonięcie nowego, historycznego muralu na kamienicy przy al. Piasta. Stamtąd barwny, husarski korowód przeniesie się na Półwysep Rybacki, po drodze przy ratuszu odbierając klucze do miasta od burmistrza Adama Pulita.
W sobotę publiczność bawić będzie oddział husarii poprzez pokazy umiejętności, strojów i wyposażenia, ćwiczenia, część egzercerunkowa, turniej husarski. Na Półwyspie Rybackim powstanie wioska rycerska, gdzie znajdzie się miejsce dla gastronomii, (jadła i napitku), kramów z pamiątkami, stoiska z rycerskimi zabawkami, przejażdżki kucykiem i inne atrakcje. Oprócz husarii widownią zajmie się Bractwo Rycerzy Bezimiennych - Drużyna Wojów Grodu Wałcz, postaramy się o kowala z wykuwaniem podkówek na szczęście, planujemy stoisko Cechu Rzemiosł Różnych. W niedzielę będziemy kontynuować dobrą zabawę z husarią, rycerstwem i mistrzami cechu. Na scenie przygrywać będzie zespół muzyczny KliMaGJa, zabierając publiczność muzycznie w odległe czasy. I nadal będziemy zapraszać do korzystania z dobrostanu kramów z gastronomią, pamiątkami i innych atrakcji! Nie zabraknie mszy świętej za duszę A. K. Grudzińskiego i lepszą condycyię miasteczka Złotów.

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner